České vysoké učení technické
 
Fakulta stavební
  Katedra hydrauliky a hydrologie
 Vodní toky 141
VTO




„Problémová“ studie vodního toku doplněná o hydromorfologickou analýzu ukazatelů ekologické kvality

Zadání pro školní rok 2022/ 2023

Příklad motivace pro zpracování „studie“:  Vodní tok (VT) představuje přirozený drenážní a distribuční prvek vody v krajině. Často bývá poznamenán antropogenními aktivitami k zjištění primárních požadavků např. na bezproblémový odtok vody a stabilní koryto, které však velmi často vedou k ztrátě jeho přirozenosti. Pro účely hodnocení přirozených funkcí VT je tedy vhodné hovořit o tzv.ekosystémových službách  VT, tj. jiných než ekonomických benefitech, které přirozený tok jako součást krajinného systému pomáhá naplnit. K takovým službám VT a šířeji říční krajiny dnes v době, kdy již otevřeně hovoříme o vlivu probíhajících klimatických změn, patří zejména:

  • snížení rizik vzniku tzv. „bleskových povodní“ při výskytu přívalových srážek,
  • snížení dopadu meteorologického sucha na krajinu, živočišná a rostlinná společenstva i lidskou společnost,
  • zlepšení podmínek pro život v silně urbanizovaném prostředí zejména v období vysokých teplot (ostrovy tepla)
  • retence a fixace živin (N,P,K) a sekvestrace uhlíku (vázání C z emisí CO2 v atmosféře).
Úkol:  Pro vhodně zvolený vodní tok, (volte takový, kde se je možno setkat s celou řadou problémů souvisejících s negativními účinky předchozí antropogenní činnosti v korytech VT a jejich nivách– např. změna průtočnosti, zrychlení odtoku, a stabilita toku, nedostatečná kapacita objektů na toku, hygienické problémy, nevyhovující technická nebo ekologická funkce, závady toku v kontextu předchozích úprav nebo naopak nedostatečné údržby), zpracujte na základě potřebného počtu prohlídek studii současného stavu problémového úseku s identifikací problémových míst a rozborem příčin konfliktních vztahů ve vztahu k očekávaným nebo již existujícím dopadům klimatické změny. Studie bude vycházet z !!!vašeho!!! hodnocení stavu nejen vlastního koryta toku, ale i příbřežních zón inundačního území a objektů nacházejících se na vodním toku. Hodnocení kvalit vodního toku by mělo vycházet  např. z hodnocení hydromorfologických ukazatelů ekologické kvality úseku toku. Součástí studie bude souhrn vámi zjištěných závad a návrh opatření k jejich odstranění z hlediska technického i z pohledu ochrany a tvorby životního prostředí

Studie by měla být členěna do následujících částí

  1. Stručná charakteristika vodního toku jako celku včetně jeho povodí (např. hydrologické, klimatologické, geomorfologické, demografické, orografické apod. údaje) a uvedeny hlavní specifika (hlavní sídelní celky na toku, převládající charakter znečištění, význační znečišťovatelé).
  2. Popis vybraného úseku vodního toku v délce cca 3-5 km (na úseku toku s mnoha konfliktními vztahy lze i méně)  zahrnující i přiléhající inundační území. 
  3. Rozčlenění vybraného zájmového úseku toku do homogenních segmentů a zpracování skóre hodnocení pro jednotlivé úseky.
  4. Popis závad ve vybraném úseku vodního toku (špatná funkce objektů, překážky pro proudění v inundačním území při povodňových stavech, negativní dopady předchozích zásahů na životní prostředí změna mikroklimatu jednotlivých stanovišť přímo na VT i v jeho blízkosti, ztráta funkcí, systémových a ekologických služeb VT ).
  5.  Návrh opatření k odstranění závad (stanovení priorit v naléhavosti jejich řešení) a adaptačních opatření na probíhající nebo očekávanou klimatickou změnu ve vztahu k VT a říční krajině.

Doporučený obsah studie:

  1. Textová část,
  2. Mapová a grafická část,
  3. Vlastní získané údaje a data,
  4. Analýza hydromorfologických dat (tabulky skóre, metodika pro hydromorfologické posouzení VT),
  5. Fotodokumentace,
  6. Uvedení zdrojů (předchozí stanoviska, posudky a vyjádření zainteresovaných orgánů a další doplňující podklady), které sloužily ke zpracování studie.

Součástí studie bude i stanovení charakteristického "korytového" průtoku, v případě zcela upraveného koryta v zastavěné části pak odhad kapacity koryta. Pro vybrané vodní toky lze nalézt některé charakteristiky např. v databázi DIBAVOD (VÚV TGM), pro pražské vodní toky na stránkách Lesů hl. m. Prahy,  Institutu pro plánování a rozvoj (IPR Praha). Přístup k topografickým podkladům území lze získat např. na ČÚZK.

Upozornění:
Při zpracování studie věnujte maximální pozornost vlastnímu průzkumu vybraného úseku toku, na jehož základě provedete analýzu dle bodu 3. Pro vlastní terénní průzkum můžete využít formuláře pro sběr a hodnocení hydromorfologických ukazatelů toku, které naleznete buď v odkazované metodice na stránkách 
MŽP nebo ve stručné podobě na www stránkách předmětu v sekci "Ke stažení", kde najdete i další užitečné podklady pro vaši práci.

Ukázka zpracované studie.     

V Praze dne 20. února 2023

Ing. Petr Sklenář, Ph.D.